For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 39.2"h x 65.9"w x 12.8"d
Introducing QLED TV, our most spectacular TV yet. An unbelievably brilliant picture made possible by a billion colors, producing images you have to see to believe. Thanks to Samsung's proprietary Quantum dots, picture quality and color volume have been elevated beyond any prior Samsung product.Read More
or
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 94.4 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 65.9 |
| Depth (in.) | 12.8 |
| Height (in.) | 39.2 |
| Screen Size Class (in.) | 75 |
| Screen Size (Measured Diagonally) (in.) | 74.5 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 74.5 |
| Depth without Stand: | 1 |
| Height without Stand: | 37.8 |
| Shipping Dimensions: | 73.2" x 44.3" x 9" (WxHxD) |
Features | |
| Internet Connectable: | Yes |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 60 W |
| Simulated Surround: | Dolby Digital Plus |
| Power On Consumption (watts): | 390 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.4 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |