For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 27.8"h x 44.3"w x 12.1"d
Get drawn into the action with an immersive curved screen, and a Smart TV experience that puts your favorite content at your fingertips. See the difference precise color, deep blacks, and amazing depth can make. With 4K UHD resolution you’ll enjoy a picture with 4X the crispness of Full HD.Read More
or
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 38.4 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 44.3 |
| Depth (in.) | 12.1 |
| Height (in.) | 27.8 |
| Screen Size Class (in.) | 50 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Hybrid Componet/Composite Input | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 49.5 |
| Depth without Stand: | 3.7 |
| Height without Stand: | 25.9 |
| Shipping Dimensions: | 47.5" x 30.1" x 8" (W x H x D) |
Features | |
| Internet Connectable: | Yes |
| V-Chip: | Yes |
| 3D Ready: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| 3D Glasses: | Active |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 40W (10W x 2, Woofer 10W x 2) |
| Power On Consumption (watts): | 200 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |