For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 77.3"h x 77.3"w x 17.1"d
The Samsung 4K SUHD TV completely redefines the viewing experience with revolutionary Nano-crystal technology – revealing brilliant colors and details you never knew were there. Enjoy expanded brightness levels with Multi-Zone Full Array Backlighting, and watch and play your way with Smart TV.Read More
or
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 154.3 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 77.3 |
| Depth (in.) | 17.1 |
| Height (in.) | 77.3 |
| Screen Size Class (in.) | 88 |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Composite Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Auxiliary Input: | 1 |
| Analog Audio(RCA) Output: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 88 |
| Depth without Stand: | 4.9 |
| Height without Stand: | 33 |
| Shipping Dimensions: | 83.2" x 20.3" x 52.3" |
Features | |
| Internet Services: | Facebook® and Twitter® to news, weather, entertainment, blogs and more |
Specifications | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Speaker Output Power: | 10W + 10W |
| Power On Consumption (watts): | 351 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |