For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 30.0"h x 49.1"w x 9.1"d
Enjoy a home theater experience like never before with the Samsung 4K SUHD TV. Experience a brighter picture and up to 64X greater color expression than conventional HD/UHD TVs – all powered by a revolutionary panel featuring Nano-crystal technology.Read More
or
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 47 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 49.1 |
| Depth (in.) | 9.1 |
| Height (in.) | 30.0 |
| Screen Size Class (in.) | 55 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
Connections | |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Composite Video Inputs: | 2 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 54.6 |
| Depth without Stand: | 1.2 |
| Height without Stand: | 28.1 |
| Shipping Dimensions: | 56.1" x 31.9" x 6.2" |
Features | |
| Internet Services: | Skype Enabled |
Specifications | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Speaker Output Power: | 40 |
| Power On Consumption (watts): | 125 |
| Power Off Consumption (watts): | .1 |
| Watts/Channel: | 15 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |