For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 30.8"h x 48.9"w x 12.2"d
Introducing a new category of TVs. With SUHD 4K TVs, now you can experience stunning colors, deep contrast, incredible brightness, and 4K resolution that redefines your TV viewing experience.Read More
or
General Specs | |
| Screen Size Class (in.) | 55 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 120 |
| Screen Resolution | 4K |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wifi Capable | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Width (in.) | 48.9 |
| Depth (in.) | 12.2 |
| Height (in.) | 30.8 |
| Product Weight (lbs.) | 39 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Certifications | |
| ENERGY STARĀ® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Composite Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 54.6 |
| Depth without Stand: | 2.5 |
| Height without Stand: | 28.3 |
| Shipping Dimensions: | 58.9" x 32.7" x 6" (W x H x D) |
Features | |
| Internet Connectable: | Yes |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20W (10W x 2) |
| TV Type: | 4K Ultra HD |