For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code

Product Dimensions 33.7"h x 53.7"w x 14.5"d
Samsung Electronics JS8000 Series 60" 4K SUHD Smart TV-Black with Wi-Fi connectivity and 240 motion rateRead More
or
General Specs | |
| Screen Size Class (in.) | 60 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Screen Resolution | 4K |
| Wall Mountable | Yes |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wifi Capable | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Width (in.) | 53.7 |
| Depth (in.) | 14.5 |
| Height (in.) | 33.7 |
| Product Weight (lbs.) | 52.7 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
Certifications | |
| ENERGY STARĀ® Qualified: | Yes |
| Energy Efficiency Rating (EER): | 17 |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Hybrid Componet/Composite Input | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 60 |
| Depth without Stand: | 2.5 |
| Height without Stand: | 31.1 |
| Shipping Dimensions: | 66.4" x 36.5" x 6.9" (WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20 |
| Power On Consumption (watts): | 310 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |