For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code



Product Dimensions 27.6"h x 42.8"w x 9.2"d
Summit the peak of television technology. Using the latest color combination breakthroughs, the Samsung KS8500 Curved 4K SUHD TV and its Quantum Dot Color creates our best picture yet, allowing you to escape into whatever you're watching.Read More
or
Summit the peak of television technology. Using the latest color combination breakthroughs, the Samsung KS8500 Curved 4K SUHD TV and its Quantum Dot Color creates our best picture yet, allowing you to escape into whatever you're watching. Its breakthrough HDR1000 High Dynamic Range reveals details you've never seen, while its Peak Illuminator Pro makes every scene come alive by making shades of color pop.
This 4K SUHD has a curved screen with an ultra-slim, minimum bezel, and sleek 360 design that impresses from back to front. Plus, its enhanced seamless Smart TV capabilities make it as easy to use as it is beautiful to admire.
Get drawn into the action with our state-of-the-art curved screen that delivers an immersive picture experience with off-angle viewing, making any seat the best seat in the house.
General Specs | |
| Screen Size Class (in.) | 49 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Screen Resolution | 4K |
| Wall Mountable | Yes |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wifi Capable | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Width (in.) | 42.8 |
| Depth (in.) | 9.2 |
| Height (in.) | 27.6 |
| Product Weight (lbs.) | 32 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
| Energy Efficiency Rating (EER): | 12 |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 48.5 |
| Depth without Stand: | 3.5 |
| Height without Stand: | 24.8 |
| Shipping Dimensions: | 46.7" x 28.4" x 6.8" (WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Phone/App Remote Control Option: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 40W |
| Power On Consumption (watts): | 163 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |