For screen reader problems with this website, please call859-268-60008 5 9 2 6 8 6 0 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Mt Tabor Rd Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Napa Furniture Design Hill Crest Brown 3pc King Storage Bedroom GroupRead More
$4,940.00
Save $990.01
or
Worth The WaitChat Now for Est. Time Frame
Collection: Hill Crest
Material: Mixed Wood Construction
3pc includes king bed with storage footboard, dresser and mirror
Napa Furniture Design is an all wood bedroom and dining room manufacturer. Our products are constructed from plantation grown, Sustainable, Indonesian forest hardwoods manufactured from one factory. This allows us ultimate control of all manufacturing processes. Our collections range from traditional to contemporary designs emphasizing clean and simple lines. All of our pieces are finished with a 17-step process which includes hand applied oil to maximize grain quality and uniqueness in each piece.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Collection | Hill Crest |
| Material | Wood |
| Color/Finish Name | Brown |
| Bed Type | Panel |
| Bed Size | King |
Dimensions | |
| King Headboard | W 82" x D 4" x H 60" ; 87 lb |
| Footboard Storage + Rollout Slat | W 82" x D 27" x H 24" ; 144 lb |
| Side Rail | W 86" x D 1" x H 13" ; 40 lb |
| Dresser | W 64" x D 19" x H 39" |
| Mirror | W 45" x D 2" x H 36" |